U ponedjeljak 24. kolovoza 2020. u prostorijama restorana Slavonski biser održan je okrugli stol o važnosti uključivanja OSI u športske aktivnosti. Okrugli stol otvorio je tajnik Športske udruge gluhih Nova Gradiška, Josip Bošnjak, pozdravio je sve prisutne i ukratko ispričao o djelovanju Športske udruge i potrebi za jednim ovakvim projektom na području lokalne zajednice. Nakon toga, voditeljica projekta Ivana Riđanec izložila je glavne odrednice, ciljeve i svrhu projekta te dosadašnje rezultate projekta, a zatim je koordinatorica projektnih aktivnosti Magdalena Poljac istaknula benefite koje bavljenje sportskim aktivnostima donosi osobama s invaliditetom. Govoreći konkretno o korisnicima na projektu, navela je kako je u projekt uključeno 90 korisnika, što je gotovo duplo više od prvotno planiranog broja (podsjetimo, ciljana skupina projekta je 50 osoba, i to 30 osoba s invaliditetom i 20 djece s teškoćama u razvoju). Koordinatorica je navela da je u redovne programe športskih i rekreativnih aktivnosti uključeno 10 korisnika u Kuglački klub Obrtnik-Bam, 9 djece s teškoćama uključeno je u Stolnoteniski klub Strmac ; u aktivnosti biciklizma i futsala uključeno je po 14 korisnika, u aktivnosti aerobika 24, a u aktivnost planinarenja njih 28. U Pikado turniru održanom prošle godine u sklopu NG glazbenog ljeta sudjelovalo je 22 korisnika svih dobnih skupina, a u Ljetnom športskom kampu u Starom Gradu na otoku Hvaru njih 20 također svih dobnih skupina.
Svoja iskustva u provedbi projektnih aktivnosti podijelili su i voditelji sportskih aktivnosti, koji su iznimno zadovoljni radom korisnika u sportskim aktivnostima, njihovom voljom i upornošću, ističući i vrijednost cjelokupnog projekta. Na okruglom stolu je sudjelovala i Nikolina Jureković, voditeljica neformalnih edukacija na Ljetnom športskom kampu koji se održao 2019. godine, a ujedno i voditeljica radio emisija koje su se održavale u sklopu Kampanje za podizanje svijesti o potrebi uključivanja OSI u športske aktivnosti. S obzirom na toliki angažman na našem projektu, Nikolina je izložila svoja iskustva, i to ono u konkretnom radu s korisnicima na Ljetnom kampu i ono koje se odnosi na izradu sadržaja i održavanje radio emisija u kojima je razgovarala s voditeljima sportskih aktivnosti, tajnikom Udruge, liječnicom, Pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom te voditeljicom projekta. Na okruglom stolu sudjelovali su i predstavnici Industrijsko-obrtničke škole; ravnateljica i profesor hrvatskog jezika, koji su istaknuli da su ponosni što su dio ovog projekta i da se nadaju da će i u budućnosti moći sudjelovati na sličnim.
O tome kako je korisnicima na projektu, što je bilo pozitivno i korisno za njih, najbolje je bilo pitati njih same. Korisnici su izrazili zadovoljstvo s cjelokupnim projektom i aktivnostima na kojima sudjeluju, a ukazali su i na važnost druženja koje ostvaruju kroz ovaj projekt. Na okruglom stolu sudjelovala je i Martina Piccolo, predsjednica novogradiškog Kluba Društva multiple skleroze SB, koja je istaknula važnost sporta za cjelokupno fizičko i psihičko zdravlje cjelokupne populacije, a posebno osoba s različitim vrstama oštećenja. Kako bi se osiguralo potpuno uključivanje svih prisutnih sudionika, na okruglom stolu je sudjelovao i tumač znakovnog jezika, koji je ujedno i ispričao svoja iskustva u radu s korisnicima na projektu. Okrugli stol se održao uz pridržavanje epidemioloških mjera.
Podsjetimo, okrugli stol dio je Kampanje za podizanje svijesti o potrebi uključivanja OSI u športske aktivnosti. Športska udruga gluhih od 27.rujna 2018. provodi projekt koji se odnosi na uključivanje djece s teškoćama u razvoju te osoba s invaliditetom (ponajprije osoba oštećena sluha) u zajednicu kroz sportske i rekreativne aktivnosti. Trogodišnji projekt se provodi u suradnji sa sljedećim partnerima: Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška, Udruga (na)gluhih osoba Videatur, Udruga slijepih Nova Gradiška, Kuglački klub Obrtnik-bam Nova Gradiška, Industrijsko-obrtnička škola, Stolnoteniski klub Strmac Nova Gradiška te Osnovna škola Ljudevita Gaja. Ukupna vrijednost projekta je 1.497.955,00 HRK. Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020. sufinancira iznos od 1.273.261,75 HRK (85%), dok se obvezni nacionalni dio (15%) financira iz Državnog proračuna RH.